Gabinet Weterynaryjny
w Krakowie

pn.-pt.: 10.00 - 20.00
sob.: 10.00 - 14.00

Zapraszamy!

ALVET 
ul. G. Zapolskiej 21
30-126 Kraków

tel. 501 259 254
tel. 510 084 173
e-mail: olga.jaworska@wp.pl

© 2018 ALVET

Poradnik - Pies

 

- Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

Kleszcze to jedna z najgorszych i najbardziej uciążliwych plag sezonowych – wbijają się w absolutnie każdego zwierzaka, który się tylko nadarzy. Są największym zmartwieniem i kłopotem dla właścicieli psów długowłosych. Dzięki obrożom antykleszczowym można ograniczyć ilość wbijających się kleszczy, jednak nie da się całkowicie ich unicestwić. Warto zatem nauczyć się jak bezpiecznie je usuwać.

Najlepiej robić to przy pomocy pęsety. Należy wyczuć miejsce, w którym kleszcz się wbił i złapać go możliwie jak najbliżej skóry. Następnie delikatnie, ale zdecydowanie wykręcić przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Potem ranę zdezynfekować i miejsce ugryzienia obserwować przez kilka dni. Alternatywnie można wyciągnąć kleszcza palcami albo specjalny urządzeniem do wyciągania kleszczy (można je kupić w aptece).

Bardzo ważne - kleszczy nie wolno smarować masłem, przypalać ani ugniatać. To, wbrew obiegowym radom, tylko kleszcza rozjusza i powoduje, że może on zwracać treści pokarmowe co znacznie zwiększa ryzyko infekcji! 

W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z lekarzem weterynarii.

- niepokojące objawy

Wiele chorób można wykryć obserwując codziennie zachowania naszego psa. Są pewne syndromy, które świadczyć mogą o tym, że jest on chory. Są to między innymi:

- częste oddawanie moczu

- biegunka (trwająca dłużej niż…)

- wymioty

- nadmierne pragnienie lub apetyt

- brak pragnienia lub apetytu

- apatia i osowiałość

- kaszel, duszności

- twardy bądź nadmiernie powiększony brzuch

Jeśli zaobserwują Państwo któryś z objawów i będzie się on nasilał, proszę skontaktować się z lekarzem weterynarii.

- „Suchy nos” – co to znaczy? 

Zobacz nasze galerie